ceska-vlajka / slovenska-vlajka

Jak chytře vybrat chytré hodinky? Mrkněte na manuál

Potřebujete vybrat chytré hodinky a nevíte si rady? Sepsali jsme pro vás návod, jak při volbě postupovat tak, abyste našli, co hledáte. Na trhu totiž objevíte stovky modelů a pro laika to může být pořádná bramboračka ve změti funkcí či aplikací. Jdeme na to!

PRVNÍ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OTÁZKA, ať už jde o hodinky pro vás, nebo vaše blízké: Budu chytré hodinky využívat připojené k mobilnímu telefonu, nebo jako samostatné mobilní zařízení s vloženou SIM kartou?


 

1) Připojené k mobilnímu telefonu: K tomuto způsobu využití je tedy zapotřebí mimo chytrých hodinek také mobilní telefon s technologií Bluetooth. Chytré hodinky, které naleznete na e-shopu Smartings.cz jsou kompatibilní s mobilními telefony se systémem Android nebo iOS. Po připojení k mobilnímu telefonu zajistíte přístup k hovorům z mobilního telefonu, příchozí hovor se zobrazí i na displeji hodinek a po přijetí můžete hovor vyřídit přímo přes hodinky, jelikož mají zabudovaný mikrofon i reproduktor.

DSC09015

Jak zjistím, že lze hodinky spárovat s konkrétním mobilním telefonem?

Nejdůležitější parametr, který určí, zda bude možné spárovat mobilní telefon s hodinkami, je VERZE BLUETOOTH v mobilním telefonu. Pokud nevíte přesně, jakou má váš mobilní telefon verzi Bluetooth, zadejte do internetového vyhledávače frázi "(přesné označení vašeho mobilního telefonu) verze Bluetooth" (např. "Samsung Galaxy S4 verze Bluetooth"). Ve výsledku vyhledávání se objeví odkaz, kde bude uvedené číselné označení verze Bluetooth (např. "Bluetooth 4.0" nebo "Bluetooth 4.1"). Tento údaj je velice důležitý pro správné fungování chytrých hodinek s vaším mobilním telefonem.Mám mobilní telefon s operačním systémem Android a verzí Bluetooth 4.0 → Pokud je v telefonu verze Bluetooth 4.0, lze ho spárovat s chytrými hodinkami, které mají verzi Bluetooth 3.0 i 4.0, tedy se všemi chytrými hodinkami z kategorie "Hodinky chci spárovat s telefonem s OS Android".

Chytré hodinky_1Mám mobilní telefon s operačním systémem Android a verzí Bluetooth 4.1 (nebo vyšší). → V tomto případě už nejsou "základní" modely chytrých hodinek dostatečně výkonné pro váš mobilní telefon a je nezbytné zaměřit se na chytré hodinky, které mají verzi Bluetooth 4.0. Výčet těchto modelů se nachází v kategorii "Hodinky chci spárovat s telefonem s OS Android". a podkategorii "Mám mobilní telefon s verzí Bluetooth 4.1 a vyšší

Hodinky pro android  Návrh bez názvu  BT 4.1+


Mám iPhone (operační systém iOS). → Majitelé iPhone zařízení musí vybírat chytré hodinky z kategorie "Hodinky chci spárovat s iOS/iPhone

ios2


 

2) Chci chytré hodinky využívat samostatně bez mobilního telefonu: Tato varianta má jednu nejzásadnější podmínku, hodinky musí mít slot na SIM kartu. V dnešní době se nejvíce využívají 2 velikosti SIM karet a to micro SIM a nano SIM. Rozdíl je zde pouze ve velikosti (rozměru SIM karty). Základ je tedy jasný, k dalšímu kroku výběru je nutné zaměřit se na další požadované parametry (funkce, velikost, materiál, ...). Jelikož chytrých hodinek s možností vložení SIM karty je několik desítek typů, rozdělíme je do dvou základních kategorií:

AdobeStock_110030137Chytré hodinky s operačním systémem Android (OS Android)

Tato kategorie chytrých hodinek je výjimečná hned v několika ohledech. Za zmínku stojí především možnost připojení k internetu a to přes WiFi nebo 3G (data jsou čerpána z vložené SIM karty). Díky připojení k internetu je možné do hodinek stahovat aplikace z Obchodu Play (majitelé Smart Phonu s os Android jistě vědí o co jde). Je zde přes 2 miliony dostupných aplikací, vy si můžete vybrat vaše nejoblíbenější a hodinky si tak přizpůsobit přesně ke svým preferovaným účelům. Nechybí ani GPS, kterou u jiných typů hodinek budete hledat s velkými obtížemi. Tato kategorie hodinek vyniká skvělými hardwarovými parametry, kvalitním displejem, citlivým dotykem a velkou operační i vnitřní pamětí. Chytré hodinky z této kategorie zkrátka plně nahrazují chytré telefony. Výběr těchto chytrých hodinek naleznete v kategorii "Hodinky s OS Android, které nahradí mobilní telefon"Chytré hodinky s jiným operačním systémem

Do hodinek z této kategorie stačí vložit SIM kartu a v mobilní telefon se promění během několika sekund. Nevynikají množstvím funkcí jako hodinky s OS Android, nemají WiFi/3G, GPS či velkou operační paměť, nepotřebují to. Jejich základní úlohou je nahradit mobilní telefon především ve volání a SMS, to zvládají skvěle a za rozumnou cenu. Všechny takové chytré hodinky jsou v kategorii "Hodinky se SIM kartou i možností spárování s telefonem"


 

Orientace v pojmech a parametrech

 

Orientovat se ve funkcích a všemožných vymoženostech chytrých hodinek, může být někdy pořádný oříšek. Pojďme si tedy říct, za co se vlastně u chytrých hodinek platí a co je a není důležité.

 

Vzhled

Chytré hodinky jsou stále chápány především jako módní doplněk. Budete je nosit den, co den. Na co desítky funkcí, pokud se za ně budete stydět? Ještě dříve byste moc na výběr neměli. Většina modelů byla nevkusná a hranatá, šlo především o jejich funkčnost. Dnes ale na trhu najdete hodinky kulaté, hranaté, s koženým páskem, silikonovým, kovovým apod. Zkrátka se můžete rozhodnout dle svého kusu.

watches-1024x512_rev


Podpora SIM a SD karty

Je důležité si určit, k čemu vlastně hodinky budete potřebovat. Stačí Vám sledovat, co se děje na Vašem smartphonu, nebo chcete mobilní telefon zcela nahradit? Zde přichází na řadu volba hodinek s podporou SIM a SD karty. Tuto možnost nalezneme především u novějších modelů hodinek. Pro mnoho uživatelů je právě tato funkce klíčová. Vnitřní paměť chytrých hodinek nemusí být dostačující, proto je velikou výhodou paměť navýšit přídavnou SD kartou.

Kompatibilita s telefonem

Ať máte Apple, Samsung či HTC, vždy si nejdříve zjistěte, zda  je váš telefon s hodinkami kompatibilní (verze Bluetooth). Jinak mohou z chytrých hodinek být jen hodinky k zobrazení času. Pokud však chcete hodinky využívat samostatně se SIM kartou, na mobilní telefon neberte ohled.

Operační systém

Na trhu nalezneme širokou škálu chytrých hodinek, s čímž souvisí také vývoj nových operačních systémů a kompatibilních aplikací. Google má pod svými křídly Android wear, jenž naleznete hlavně u dražších modelů. S touto platformou se Vám zároveň dostane péče od Googlu a možnosti stahování různých aplikací. Vlastní software vyvíjí také Samsung, Apple či různí čínští výrobci. 

Cena

Najdete kusy za pár stovek i ty za několik desítek tisíc. Uznejte sami, jaký poměr cena/výkon je pro vás rozumný a zda si potrpíte na zavedené značky, nebo na progresivní modely s mnohdy lepšími vlastnostmi, než mají světové firmy. Uživatel, jenž zvažuje první nákup chytrých hodinek, by se měl zamyslet, zda musí nutně sáhnout ihned po nejdražších modelech, či zvolit levný model se základními funkcemi. Někdo si bez chytrých hodinek neumí svůj život představit, jiní je používají příležitostně nebo pouze jako módní doplněk. Pokud bychom se ale bavili o nejdražších modelech, vyjde nás tato ,,ozdoba‘‘ velice draho.

Kapacita baterie

Nepodceňujte baterii. Je to elektronika, takže baterii budete muset dobíjet a postupem času její životnost klesá. Výhodou je Li-Ion baterie, kterou lze jednoduše vyměnit. Průměrná kapacita baterie se pohybuje okolo 300-400 mAh Výdrž baterie je velice individuální a záleží na náročnosti spotřebitele a intenzitě využívání. Některé musíte nabít po pár hodinách, jiné po několika dnech. Zhruba 24 hodin je hranice, která dělí slušné hodinky od těch slabších. Zde neplatí pravidlo – čím dražší tím lepší.

Zajímavé funkce

Samozřejmostí je volání a SMS. Oceníte i další funkce jako budík, krokoměr, notifikace z mobilních aplikací, sledování kvality spánku, záznam zvuku, přehrávání hudby, videí, filmů, předpověď počasí, sportovní tracker. Některé chytré hodinky mají dokonce nenápadný fotoaparát a měřič tepové frekvence. Bránu do světa aplikací otevírají chytré hodinky s operačním systémem Android, do kterých můžete nainstalovat stovky přídavných aplikací z Obchodu Play. S hodinkami disponujícími Wi-Fi či 3G připojením k internetu můžete nenápadně brouzdat na internetu a sociálních sítích. Nejen milovníci pohybu určitě ocení funkci GPS, díky které můžete v hodinkách používat mapu, navigaci a sledovat s velikou přesností své sportovní výkony. 

Jazyk

Na českém trhu se objevuje několik distributorů, jež nabízí hodinky bez českého jazyka. Některé modely s češtinou však opravdu sehnat nelze. Co se týká následného dojmu z používání, ikonky jsou povětšinou velice přehledné a jasné. 

Oprava, vrácení

Jedná se o spotřební zboží a buďte si proto jistí, že Vám nevydrží celý život. Technologie se vyvíjejí a aktualizují. Zjistěte si, jestli obchod, kde jste hodinky zakoupili, model umí opravit, nebo nabízí variantu výměny.

Voděodolnost

Velice důležitým faktorem při výběru hodinek je jistě také stupeň voděodolnosti. Jak už to totiž bývá, hodinky se do styku s vodou dostanou opravdu často. Je proto lepší volit ty modely, jež jsou resistentní alespoň proti dešti a stříkající vodě. Na trhu je však mnoho modelů, které jsou zcela vodotěsné. Ty poznáte, pokud je u hodinek uvedený stupeň voděodolnosti IP68.

maxresdefault_1

Displej

Displej je základem chytrých hodinek. Při výběru dbejte na čitelnost na slunci. Jemnost či podání barev zde nehraje takovou roli. Nejrozšířenější je displej IPS, u dražších hodinek se však můžete setkat s OLED či AMOLED. Rozlišení displeje určuje kvalitu zobrazení prvků na displeji - základní hodnota je 240x240 px, výkonnější typy chytrých hodinek mohou mít až 400x400 px.

 

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.